Z wizytą w Wielkiej Brytani

W dniach 14-19 października 2012 roku sześcioosobowa delegacja nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Radymnie wraz z przedstawicielami Łotwy, Rumunii, Włoch, Hiszpanii przebywała w ramach Projektu Comenius z pięciodniową wizytą w Wielkiej Brytanii. Nauczyciele gościli w Potters Green School w Coventry.

Coventry to 300-tysięczne miasto w Środkowej Anglii, w hrabstwie West Midlands, położone na wschód od Birmingham.

Tematyką spotkania było omówienie i ustalenie wspólnych działań w ramach zadań przewidzianych w drugim roku trwania projektu, a także podsumowanie pracy poszczególnych zespołów z partnerskich szkół, dotyczące m.in.: obchodów Dnia Sportu i omówienie wyników ankiety, związanej ze spędzaniem wolnego czasu przez dzieci.

W czasie wizyty odbyły się spotkania z nauczycielami z Potters Green School, w czasie których goście mieli możliwość obserwowania lekcji języka angielskiego, matematyki, nauki pływania na basenie, zajęć praktycznych – pieczenia oraz zapoznanie się z brytyjskim systemem edukacji. Kolejną do tego okazją byłą wizyta w Grace Academy Secondary School – bardzo nowoczesnej szkole średniej.

Podczas pobytu nauczyciele zwiedzili piękne miasto Coventry z zabytkowymi ruinami katedry z XIV wieku, wysłuchali ciekawej legendy i obejrzeli przedstawienie o Lady Godivie, która poprosiła męża, by złagodził drastyczne zobowiązania finansowe, które nękały ludność Coventry. Ten postawił jej warunek, żeby nago przejechała konno przez miasto. Godiva postanowiła spełnić to życzenie, wyprosiła jednak na mieszkańcach, by wszyscy pozostali w tym czasie w domach, z zamkniętymi okiennicami. Ludność usłuchała prośby – tylko jeden człowiek, krawiec, nazwany Tomem Podglądaczem, podejrzał okrytą jedynie długimi włosami Godivę. Został za to ukarany ślepotą. Leofric docenił poświęcenie żony i zniósł wygórowane podatki.

Lady Godiva jest obecna we współczesnym Coventry na pomnikach, rzeźbach oraz na ścianie Rynku, gdzie o każdej pełnej godzinie pojawia się jej figura, symbolizująca przejazd przez miasto.

Delegacje spotkały się z burmistrzem miasta Coventry i z przedstawicielem władz oświatowych. Nawiązując do głównego hasła programu, promującego zdrowy styl życia, gospodarze zaprosili nauczycieli do Ogrodu Organicznego, gdzie można było kupić zdrową żywność, a prawdziwą osłodą dla ciała i ducha była wycieczka do interaktywnego muzeum i fabryki czekolady Cadbury, połączona z degustacją czekoladowych łakoci.

Niezwykłym przeżyciem było zwiedzanie miasta Stratford upon Avon, w którym urodził się i zmarł William Szekspir. Uczestnicy projektu mieli możliwość obejrzenia domu, w którym urodził się dramatopisarz, teatru oraz nocnego zwiedzania miejsc z nim związanych, w tym Kościoła Świętej Trójcy i przyległego do niego cmentarza.

Miłym punktem wizyty było poznawanie kuchni brytyjskiej i delektowanie się południową herbatką w uroczej scenerii zabytkowego Coombe Abbey, otoczonego pięknymi ogrodami.

Pełni miłych wspomnień z angielskiej gościnności nauczyciele z partnerskich szkół rozstali się, oczekując na ostatnie spotkanie w ramach projektu Comenius we Włoszech.