APEL KATYŃSKI

utworzone przez | kwi 20, 2017 | Aktualności

P116050011 kwietnia 2017 roku w Radymnie przy ulicy Lwowskiej, przed tablicą upamiętniającą oficerów 10 DYWIZJONU TABORÓW odbył się uroczysty APEL POLEGŁYCH, przywołujący pamięć żołnierzy polskich zamordowanych
w Katyniu w 1940 roku, męczeństwo Polaków – ich prześladowania, aresztowania
i deportacje oraz ofiary katastrofy lotniczej
z 2010 r.

Z okazji  Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie, dyrekcja, nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Nr 1 w Radymnie oraz zaproszeni goście – Burmistrz Miasta Radymno Pan Krzysztof Roman, Pan Paweł Kalisz – Dyrektor Gimnazjum, Pani Anna Huk – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Sejmiku Wojewódzkiego, Skarbnik Urzędu Miasta – Pani Janina Kaczmarz, Sekretarz Urzędu Miasta Radymno – Pan Janusz Wajhajmer, Pani Agnieszka Bojarska – Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Radymnie złożyli hołd Polakom, których rozstrzelano po kryjomu w 1940 r. w katyńskim lesie oraz ofiarom smoleńskiej katastrofy lotniczej.

Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Maria Jędrejko przywitała uczestników uroczystości oraz przypomniała historię miejsca, z którego we wrześniu 1939 r. wyszedł
10 Dywizjon Taborów. Apel zakończył Burmistrz Miasta Radymno Pan Krzysztof Roman. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na ofiarny los Polaków, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością.

W kroplach deszczu, w ciszy i skupieniu, przy Sztandarach Szkoły Podstawowej
i Gimnazjum, zawołaniu „Stańcie do apelu!” oraz dźwiękach werbla, społeczność radymniańska godnie i z szacunkiem uczciła pamięć znamienitych Polaków. Biało-czerwone wiązanki oraz zapalone znicze były symbolem czci i pamięci przeniesionej przez pokolenia.

Apel Katyński został przygotowany przez uczniów klasy VI B Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Radymnie pod kierunkiem p. Elżbiety Kawulki..