16 628 10 66 sp_radymno@pro.onet.pl

„ Owoce w szkole”

Szkoła Podstawowa w Radymnie od kilku lat uczestniczy w programie „Owoce w szkole” finansowanym  przez Unię Europejską oraz ARR skierowanym do uczniów klas I – III.  Celem tego programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkole.

 

Uczniowie,  w ciągu trzech dni w tygodniu, otrzymują bezpłatnie owoce                     i warzywa oraz soki owocowe bez dodatku cukru. Codzienna porcja witamin                     i soli mineralnych wzbogaciła codzienny jadłospis naszych uczniów. Dieta bogata w owoce i warzywa ma istotne znaczenie w walce z chorobami spowodowanymi nieprawidłowym odżywianiem.

„Pięć razy na dzień owoce i warzywa jedz,                                                                       pięć razy na dzień i to wiedz,                                                                                       że kto warzywa i owoce spożywa,                                                                                      jest zdrowszy i rzadziej u doktora bywa

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Jemy zdrowo – owocowo”, który był zorganizowany w ramach realizacji programu „Owoce w szkole”. Patronat nad konkursem sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego. Mali artyści posługując się różnymi technikami plastycznymi, wykazali sie pomysłowością, a wszystko w celu propagowania zdrowego odżywiania.

Ponadto nauczyciele z klas I – III prowadzili zajęcia zintegrowane na temat zasad zdrowego odżywiania się.

– Przeprowadzono pogadanki na temat: „ Zdrowego stylu życia odżywiania”.
– Odbyły się konkursy plastyczne pt. „Owoce i warzywa w szkole”, „Jemy zdrowo,owocowo”.
– Zorganizowano wystawkę owoców i warzyw przyniesionych przez uczniów.
– Uczniowie z klas I – III samodzielnie przygotowali i wykonali sałatki owocowe i warzywne.
– Brali udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawali kształty warzyw i owoców poprzez dotyk i nazywanie ich, układali puzzle.
– Układali hasła zachęcające do spożywania warzyw i owoców.
– Odbyły się degustacje przyniesionych owoców i warzyw .
– Dzieci bardzo aktywnie brały udział w zajęciach.