Z KULTURĄ NA TY!

utworzone przez | paź 26, 2017 | Aktualności

TYDZIEŃ WYCHOWANIA –  16.10 – 20.10 2017

Tydzień Wychowania to inicjatywa, która odbyła się już po raz trzeci w naszej szkole. Służyła realizacji wybranych elementów programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły. Miała ona podkreślić rolę wychowania, którego celem jest integralny rozwój młodego człowieka.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się apelem inaugurującym tydzień dobrego wychowania w obu budynkach szkoły. Jego celem nadrzędnym było propagowanie właściwych wzorców zachowań oraz podniesienie kultury osobistej wśród uczniów.

Tygodniowi Wychowania patronowała książka Grzegorza Kasdepki  „Bon czy ton, czyli savoir-  vivre dla dzieci”, oraz bajki filozoficzne. Każdego ranka oraz na języku polskim uczniowie słuchali głośnego czytania fragmentów książek i dyskutowali o wartościach
w nich przedstawionych.

W tych październikowych dniach dzieci i młodzież miała możliwość wzięcia udziału
w kilku przedsięwzięciach, które odbyły się pod hasłem  „ZNAJDŹ SIĘ WŚRÓD KULTURALNYCH !”:

• Konkurs na plakat

Klasy piąte i szóste i  siódme  tworzyły plakaty ilustrujące następujące hasła: Mój wygląd świadczy o mnie, Moje zachowanie świadczy o mnie, Stop wulgaryzmom, Znajdź się wśród kulturalnych. Konkurs wygrała klasa VII a. Dzieci młodsze rysowały ilustracje w czasie zajęć świetlicowych.

• Prelekcja „SAVOIR – VIVRE” oraz quiz cukierkowy wiedzy na temat zasad dobrego zachowania.
  • Rozdawanie orderów uśmiechu, szacunku, życzliwości.
  • Rozdawanie plakietek pod hasłem „Przepraszam, dziękuję, proszę te słowa zawsze na ustach noszę” oraz ‘Znajdź się wśród kulturalnych”.
  • Rozmowy wychowawcze w klasach poświecone kulturze zachowania i kulturze bycia.
  • Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze „Zielone światło dla kultury języka polskiego – Stop wulgaryzmom” .

Mamy nadzieję, że działania przyczyniły się do podniesienia poziomu świadomości dzieci
i młodzieży w zakresie dbania o kulturę osobistą w relacjach na co dzień. Liczymy na to, że przez upowszechnianie prawidłowych postaw społecznych sprawi, że magiczne słowa, uprzejmość, uśmiech, szacunek i życzliwość towarzyszyć będą społeczności szkolnej przez cały rok szkolny.