Wycieczka klas III – Kolbuszowa – Nowa Dęba – 2017

utworzone przez | lis 6, 2017 | Aktualności

W dniu 26 października  2017 r. uczniowie z klasy III a, III b przy pięknej pogodzie,  pod opieką wychowawczyń, nauczycieli wspomagających i rodziców, odbyli wycieczkę do Skansenu w Kolbuszowej i Fabryki Bombek w Nowej Dębie.

W Kolbuszowej dzieci poznawały kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków podczas zwiedzania obiektów małej i dużej architektury drewnianej z przełomu XIX i XX wieku, takich jak: szkoła, kościół, wiatraki, młyn, chaty, i inne budynki gospodarskie. Ponadto uczestniczyły w warsztatach pt. „Ziarnko do ziarnka  – znaczenie chleba w tradycji”. Podczas lekcji w wiejskiej zagrodzie, uczniowie poznali prace polowe i gospodarskie, narzędzia i sprzęty służące do obróbki zboża, a także rozróżniali różne jego gatunki. Dowiedzieli się o ciekawych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba. Na koniec upiekli tradycyjny przysmak – proziaki, a także delektowali się smakiem wiejskiego chleba z masłem.

W Nowej Dębie, uczniowie zwiedzali Muzeum Bombki Choinkowej, śledzili proces powstawania różnych ozdób choinkowych (obróbkę termiczną szkła, srebrzenie i ręczne malowanie i zdobienie). Dzieci oglądały tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek, setki niesamowitych eksponatów w galeriach.  Na zwiedzających czekał przewodnik, który prezentował stanowiska z choinkami i ozdobami bożonarodzeniowymi z różnych części świata i epok. Niezapomniane wrażenia zapewniły warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie samodzielnie malowali i zdobili bombki brokatem wg własnego pomysłu.

Ostatnim punktem wycieczki był wspólny obiad w restauracji „Dębianka”, po czym uczniowie pełni wrażeń, z pamiątkami, z uśmiechem i wspólnym śpiewem, szczęśliwie wrócili do domu.

Anna Biesiadecka i Krystyna Bąba