ALKOGOGLE I NARKOGOGLE – NIECODZIENNE ZAJĘCIA Z ZAKRESU PROFILAKTYKI

utworzone przez | lis 24, 2017 | Aktualności

W dniu 16 listopada 2017 miały miejsce w naszej szkole niecodzienne zajęcia dla uczniów klasy VIIa, VIIb z okazji Międzynarodowego Dnia Rzucania Palenia. Zorganizowała je pedagog szkoły p. Katarzyna Gałęza przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i Komisariatu Policji w Radymnie. Zgodnie z ideą tego Dnia podjęte działania służyły zwiększeniu świadomości oraz zwróceniu uwagi na szkodliwe skutki czynnego i biernego palenia tytoniu, a także przyjmowania  substancji psychoaktywnych wśród osób młodych.

Pierwsza część zajęć dotyczyła odpowiedzialności prawnej młodzieży związanej z przedwczesnym sięganiem po środki odurzające. Przeprowadził ją Dzielnicowy Miasta Radymno sierż. Mateusz Szynal. Druga część zajęć profilaktycznych pokazywała uczniom konsekwencje wynikające z zażywania substancji psychoaktywnych. Pani Renata Majkut – Lotycz zajmującą się w PSSE promocją zdrowia omówiła w ciekawy sposób skutki czynnego i biernego palenia  podkreślając trudny proces wychodzenia z uzależnienia. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów młodzież miała możliwość założenia narkogogli  i alkogogli- specjalnych  okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu lub po spożyciu narkotyków. Było przy tym sporo śmiechu. Okazało się, że założenie alkogogli  i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem,  spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków,  pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Ćwiczenia te uświadamiały uczniom jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu, dopalaczy, czy narkotyków i uzmysławiały, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę. Ponadto młodzież miała możliwość zapoznania się  smokolajzerem – aparatem, który stwierdza zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy. Warto podkreślić, że nie trzeba być aktywnym palaczem, żeby doświadczyć skutków jak nałogowy palacz.

Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.