X OBCHODY DNIA PAMIĘCI O OFIFARACH HOLOKAUSTU

utworzone przez | lut 28, 2018 | Aktualności

holocaustW tym roku po raz pierwszy nasza szkoła włączyła się w Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Obchody miały formę projektu. Został nakręcony film pt. „Redem” o ludności żydowskiej zamieszkującej Radymno przed  II Wojną Światową i jej wojennych losach. Klasy siódme uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Pod kierunkiem P. Anny Borówki na lekcjach historii uczniowie zapoznawali się
z losami Żydów podczas okupacji niemieckiej oraz samodzielnie przygotowywali wiadomości o holokauście. Wykonywali plakaty związane z tą tematyką – „Holokaust oczami dziecka”.

Centralnym punktem projektu był przyjazd do Szkoły Podstawowej w Radymnie
w dniu 23 stycznia 2018 r. profesora Wacława Wierzbieńca z ocalonymi z holokaustu Panią Lucią Retman z Izraela z synem i Panią Anną Rzeszowską. W uroczystości uczestniczyli również Burmistrz Miasta Radymno – Pan Krzysztof Roman oraz Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pani Anna Huk. Gości powitała Pani dyrektor Maria Jędrejko.

Pani Lucia ujęła  wszystkich obecnych historią swojego życia, piękną polszczyzną
i młodzieńczym stylem bycia. Powiedziała, że „…jej życie jest świadectwem bohaterstwa Polaków którzy z narażeniem życia swojego i swoich rodzin ratowali Żydów…” Przytoczyła postać Pani Pomorskiej, która ją ocaliła i odwadze wielu Polaków.

Uczestnicy spotkania obejrzeli dwie wystawy: znajdujących się w posiadaniu szkoły dokumentów dotyczących obecności Żydów w Radymnie przed II wojną światową oraz plakatów „Holokaust oczami dziecka”.

Uczniowie pod opieką Pani Elżbiety Kawulki przygotowali program słowno-muzyczny pt. „Przerwane marzenia” na podstawie pamiętnika Reni Spiegel – Żydówki rozstrzelanej w 1942 roku, tydzień po swoich osiemnastych urodzinach na terenie getta
w Przemyślu. W programie uczestniczyły uczennice z klasy VII: Natalia Bojarska, Karolina Jurkiewicz, Magdalena Kuta, Miriam Łakomska, Amelia Rabczak, Natalia Sierżęga, Wiktoria Wanio.

Program wzruszył zaproszonych gości.

Starania uczniów zostały nagrodzone podziękowaniem Kuratora Oświaty
w Rzeszowie.