ZAJĘCIA LABORATORYJNE w PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOLE TECHNICZNO – EKONOMICZNEJ w JAROSŁAWIU

utworzone przez | kwi 7, 2018 | Aktualności

W dniu 22 marca 2018 r. grupa uczniów z klasy szóstej i siódmej Szkoły Podstawowej w Radymnie pod opieką nauczycieli: p. A. Szpunar i p. E. Sowy, wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez panią dr Annę Baran, pracownika naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu.

Zajęcia odbywały się w Centrum Dydaktycznym Laboratorium Fizyki. Uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach, w których wykorzystano ciekły azot. Zapoznali się z zasadami przechowywania ciekłego azotu w pojemnikach Dewara oraz bezpiecznego posługiwania się tym gazem. Zachowanie szczególnej ostrożności jest konieczne ze względu na bardzo niską temperaturę ciekłego azotu, która wynosi: –196oC.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w przeprowadzaniu doświadczeń. Badali własności różnych ciał w powietrzu i po zanurzeniu w ciekłym azocie. Przekonali się, że to samo ciało może mieć własności sprężyste i kruche w zależności od tego, w jakich warunkach znajduje się. Róża po zanurzeniu w ciekłym azocie staje się krucha. Banan może pełnić rolę młotka- po wyciągnięciu banana z ciekłego azotu uczeń wbił nim gwóźdź w deskę.  Uczniowie doświadczyli także wpływu ciekłego azotu na swój organizm.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnością uczniów.