PAMIĘTAMY O KATYNIU

utworzone przez | maj 3, 2018 | Aktualności

PAMIĘTAMY O KATYNIU10 kwietnia 2018 r. z okazji  Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie, dyrekcja, nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Nr 1 w Radymnie oraz zaproszeni goście – Sekretarz Urzędu Miasta Radymno – Pan Janusz Wajhajmer, Pan Paweł Kalisz – Dyrektor Gimnazjum, uczcili pamięć Polaków zamordowanych po kryjomu w katyńskim lesie oraz ofiar smoleńskiej katastrofy lotniczej z 2010 r.

Uroczystość szkolna rozpoczęła się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego Następnie głos zabrał dyrektor gimnazjum Pan Paweł Kalisz, który przywitał uczestników uroczystości i w krótkim przemówieniu przypomniał tragiczne dzieje naszego narodu. Szczególną uwagę zwrócił na poświęcenie Polaków – obrońców naszej Ojczyzny.

Uczniowie klas siódmych przygotowali program artystyczny pt. „MODLITWA KATYŃSKA”, który swoją treścią upamiętniał tragiczne losy naszego kraju, składał hołd ofiarom Katynia oraz skłaniał do refleksji nad przeszłością, przyszłością, przebaczeniem i mocą modlitwy. Piosenki, wiersze, fragmenty listów oficerów katyńskich przygotowana scenografia były dla uczestników uroczystości nie tylko lekcją historii, ale również wzruszały oraz przywoływały pamięć żołnierzy polskich zamordowanych w Katyniu w 1940 roku, męczeństwo Polaków – ich prześladowania, aresztowania i deportacje.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy ul. Lwowskiej przed tablicą upamiętniającą oficerów 10 DYWIZJONU TABORÓW, w miejscu z którego w 1939 roku  wyruszyli w swoją ostatnią drogę  – do Katynia.

Tam reprezentacje Urzędu Miasta Radymno, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Radymnie złożyły wiązanki oraz zapaliły znicze.

Uroczystości Katyńskie zostały przygotowane przez uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Radymnie: Kamila Bazana, Natalię Bojarską,  Karolinę Jurkiewicz, Jakuba Krupę, Magdalenę Kutę, Dobrosławę Lenar, Miriam Łakomską, Piotra Pawełka, Kacpra Pelczarskiego, Amelię Rabczak, Natalię Sierżęgę, Gabrielę Stopę, Wiktorię Wanio pod kierunkiem p. Elżbiety Kawulki..

Obchody upamiętniające KATYŃ są już wieloletnią tradycją naszej szkoły. Pielęgnujemy pamięć przechowaną przez dziesiątki lat przez Rodziny Katyńskie i przekazaną nam, abyśmy przenieśli ją przez następne pokolenia.