„Ratowanie – to dziecinnie proste”

utworzone przez | maj 28, 2018 | Aktualności

W okresie od połowy kwietnia do końca maja w naszej szkole realizowany był projekt      „ I ty możesz zostać ratownikiem”. Celem projektu było wykształcenie odpowiedniej postawy, odpowiednich umiejętności oraz wyrobienie właściwych nawyków reagowania       w sytuacjach zagrożenia życia. Dla organizatorów najważniejsze było wykształcenie w dzieciach  przekonania, by pierwsza pomoc przedmedyczna stała się dla nich czymś naturalnym.

W ramach projektu uczniowie klas I przeszli szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem swoich wychowawców. Podczas zajęć wykorzystano fantomy,     a wszyscy pierwszoklasiści otrzymali materiały do nauki pierwszej pomocy, które co roku zamawiane są w ramach współpracy z WOŚP. Po zakończonym szkoleniu dzieci spotkały się    z ratownikami medycznymi: panem Wiesławem Stryczkiem oraz jego córką panią Magdaleną Stryczek. Uczniowie pod okiem ratowników doskonalili nie tylko swoje umiejętności ratownicze, ale na podstawie różnych sytuacji z życia wziętych, o których opowiadali ratownicy, przekonali się, że to właśnie od pierwszej reakcji każdego z nich może zależeć czyjeś życie.

Po skończonym cyklu zajęć uczniowie klas I wzięli udział w konkursie plastycznym,              którego celem było przedstawienie sytuacji związanej z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy uczniowie wykonali piękne prace, dlatego postanowiono wszystkich uczestników uhonorować dyplomami. Na szczególne wyróżnienie zasługują prace:  Wiktora Wiśniowskiego, Ilonki Czerepak, Karola Bondarenko, Klaudii Maj, Wiktorii Piwowar, Mai Koralewicz, Asi Kuty, Piotrka Gonciarza, Emilki Pempuś, oraz Oli Baran .

Do projektu przyłączyli się wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy klas IV. W ramach zajęć przeprowadzili godzinne szkolenie, które było przypomnieniem tego, czego uczniowie dowiedzieli się podczas szkoleń w poprzednich latach.

16 maja 35 uczniów z klas II, III i IV przystąpiło do testu sprawdzającego ich wiedzę       i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podsumowanie projektu odbyło się 24 maja, kiedy to z- ca dyr. Pani Alina Suchy oraz organizatorzy: pani Ala Sucha i pani Danuta Woźniak wręczyły zwycięzcom i uczestnikom projektu dyplomy i nagrody.

Zwycięzcy testu z poszczególnych klas:

II a – Julia Sawa

II b – Zuzanna Jurczyńska

III a – Jagoda Strawa

III b – Amelia Piechota

IV a – Patrycja Krysiak

IV b – Zuzanna Rusin

Iv c – Otylia Stryczek

Mistrzem ratownictwa w szkole  został  uczeń klasy IV c Jakub Kmieć, który jako jedyny zdobył 100% punktów.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom dziękujemy, gratulujemy i do zobaczenia za rok   w podobnym projekcie.