Czytanie potrzebne jak oddychanie

utworzone przez | paź 14, 2018 | Aktualności

Od początku września przez ponad miesiąc, aktywnie wspieraliśmy inicjatywę na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców.

Wiemy doskonale, że czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, rozwija pamięć, ćwiczy koncentrację, uczy samodzielnego myślenia, wzbogaca słownictwo, uczy empatii.

Dlatego z ochotą przystąpiliśmy do konkursu dla szkół podstawowych ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego pomysłodawcą była sieć sklepów ,,Biedronka”.

W ramach akcji otrzymaliśmy bezpłatny zestaw książek ,,Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków?”, które nauczyciele w klasach I- III wykorzystali na zajęciach do codziennego czytania uczniom. Pakiet materiałów informacyjnych i motywacyjnych w postaci naklejek, zachęcił dzieci do codziennego czytania w domu pod okiem rodziców. Po przeczytaniu książki uczniowie tworzyli prace plastyczne w zależności od poziomu:

klasy 1 – rysowały dalsze przygody Słodziaków

klasy 2 – tworzyły komiks ( rysunek z elementami tekstu)

klasy 3 – pisały krótkie historie i je ilustrowały.

29 września przyłączyliśmy się do świętowania Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Pod hasłem ,,Duży czyta małemu”, uczennice klasy VIII B odwiedziły swoich młodszych kolegów i czytały im wiersze J. Brzechwy oraz J. Tuwima. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały, a na zakończenie otrzymały od starszych koleżanek lizaki. W tym dniu głośne czytanie odbywało się nawet podczas przerw. W przygotowanych salach na uczniów czekały już panie w osobach; v-ce dyrektor M. Jędrejko, bibliotekarki M. Czernieckiej oraz rodzica Anny Gniewek, które czytały dzieciom najciekawsze fragmenty ulubionych książek dla dzieci.

Konkurs organizowany przez znany sklep jeszcze trwa, a my mamy nadzieje, że uda nam się zdobyć cenne nagrody, bo prace dzieci prezentują się naprawdę wspaniale.

Był to wspa­niały dzień dla wszyst­kich, któ­rzy kochają książki, oraz dla tych, któ­rzy dopiero uczą się je kochać.