16 628 10 66 sp_radymno@pro.onet.pl

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

utworzone przez | lis 13, 2018 | Aktualności

spszkolyNauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście złożyli hołd Patronom Szkoły Podstawowej w Radymnie– Bohaterom Września 1939 roku.

Uroczystość odbyła się 31 października w budynku szkoły przy ul. Lwowskiej. Rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru
i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Pan Paweł Kalisz, który powitał przybyłych gości wśród których znaleźli się między innymi: dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radymnie Pani Agnieszka Bojarska, przewodniczący Rady Rodziców Pan Artur Marciak oraz krótkim przemówieniem przypomniał, kim są patroni naszej szkoły i co uczynili dla naszej Ojczyzny i przyszłych pokoleń.

Z tej okazji został przygotowany program artystyczny pt. „Ja to mam szczęście…”, który z jednej strony pokazywał tragiczny los oraz poświęcenie młodego pokolenia w walce z okupantem podczas II wojny światowej, a z drugiej wyrażał wdzięczność i szacunek obrońcom naszej Ojczyzny za wywalczoną dla nas wolność. Opowiadał również o wojennych losach Radymna oraz jego ówczesnych mieszkańcach bohatersko walczących z Niemcami.

Młodzi artyści w sposób niezwykle przekonujący i wzruszający wierszem, piosenką, układem akrobatyczno-tanecznym zaprezentowali oddanie, patriotyzm i determinację polskich żołnierzy w walce o wolną Polskę.

Mocnym przekazem programu było również odniesienie do współczesnego – naszego pokolenia Polaków, które ma szczęście żyć w wolnej Ojczyźnie dzięki niezłomnej i ofiarnej walce żołnierzy podczas II wojny światowej.

Na zakończenie uroczystości została zaprezentowana książka, przedstawiająca historię pięciu niezwykłych ludzi – patronów naszej szkoły. Autorami wspomnień o dziadkach i pradziadkach, którzy poświęcili młodość, szczęście i życie w walce z najeźdźcą we wrześniu 1939 roku oraz przez całą okupację są uczniowie naszej szkoły: Malwina Piętka, Karolina Jurkiewicz, Natalia Sierżęga, Piotr Pawełek oraz pani Anna Borówka.

W stworzeniu klimatu tamtych tragicznych czasów pomogła wymowna scenografia oraz kostiumy i oprawa muzyczna.

Program artystyczny „Ja to mam szczęście…” w wykonaniu uczniów:

  1. II: Milena Bojarska, Asia Kuta, kl. Va: Weronika Brzyska, Kacper Czech, Maja Gomółka, Patrycja Krysiak, Julia Lisowska, Malwina Piętka, Milena Rabczak, Michał Sobolewski, Julia Świecarz, kl. Vb: Julia Indra, Łukasz Marciak, Karolina Muszak, Michał Szramik, Weronika Tworzydło, kl. VIa: Mateusz Lisowski, Nikola Styk, Wiktoria Uberman, kl. VIc: Aleksandra Kosztyła, Natalia Segiń, kl. VIIIb: Kamil Bazan, Natalia Bojarska, Jakub Janiga, Magdalena Kuta, Amelia Rabczak został przygotowany pod kierunkiem p. Elżbiety Kawulki i p. Anny Borówki.

Zdjęcia – Miriam Łakomska.