Wyjazd do Rzeszowa

utworzone przez | lis 20, 2018 | Aktualności

W dniu 15 listopada 2018 r. grupa 47 uczniów klas siódmych A I b, ósmej A oraz oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Radymnie pod opieką: p. R. Pawlik, p. E. Sowy i p. A. Szpunar, wzięła udział w wycieczce do Muzeum Energetyki Podkarpackiej i kina.

Muzeum Energetyki Podkarpackiej ma swoją siedzibę przy PGE Obrót S.A. w Rzeszowie. Uczniowie uczestniczyli w naukowej przygodzie oraz interaktywnych zajęciach dydaktycznych pod nazwą  „Elektromagnetyczne opowiadania”.

Interaktywne zajęcia dydaktyczne prowadził znany na Podkarpaciu popularyzator nauki Paweł Pasterz, twórca m.in. interaktywnej tablicy pierwiastków. Eksponaty zebrane w rzeszowskim muzeum pozwalają sięgnąć korzeni podkarpackiej energetyki, czyli roku 1909. Zobaczyć można „archaiczny” sprzęt, który kiedyś był codziennym narzędziem pracy energetyków: liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935r.

Uwagę przykuwa jeden z pierwszych polskich komputerów „Meritum”, wyprodukowany w 1985 r. Zainteresowanie wzbudzają też np. egzotyczne półbuty elektroizolacyjne, wyglądające jak wielkie kalosze, które chroniły elektryka pracującego przy montażu i naprawie linii energetycznych.

Zwiedzanie opiera się na interaktywnej zabawie. W takiej atmosferze uczniowie poznali tajniki energetyki – nie tylko słuchając prowadzącego zajęcia, ale przede wszystkim uczestnicząc w pokazach naukowych i eksperymentach z zakresu elektryczności, magnetyzmu i elektrostatyki. Dzięki temu zwiedzanie stało  się małą naukową przygodą.

Wizyta w muzeum to okazja zarówno do dobrej zabawy jak i edukacji.

Kolejnym etapem wycieczki był udział w projekcji filmu pt. „Pierwszy człowiek”. Przedstawia on fascynującą historię pierwszego załogowego lotu na Księżyc. Opowiada o Neilu Armstrongu  (1930–2012), który jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Widzowie byli świadkami wyczerpujących przygotowań do misji kosmicznej, małych osiągnięć i  porażających klęsk. Wszystko to doprowadziło do ostatecznego sukcesu. Armstrong skomentował wyprawę na Księżyc słowami: Dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości skok ogromny.