100LAT NIEPODLEGŁOŚCI

utworzone przez | lis 16, 2018 | Aktualności

logo-niepodleglosci

W piątek 9 listopada 2018 r. w szkole przy ul. Mickiewicza 4 odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym wyjątkowym dniu cała społeczność szkolna odświętnie ubrana zgromadziła się na uroczystości przygotowanej przez uczniów klas III. Cała akademia miała wyjątkowo podniosły charakter. Otworzył ją dyrektor szkoły p. Paweł Kalisz, który swoim przemówieniem przypominał uczniom historię drogi Polaków do Niepodległości a zarazem budził w najmłodszych ducha patriotyzmu. Następnie cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy.
Dla podkreślenia wagi uroczystości oprócz trzecioklasistów w akademię zaangażowali się przedstawiciele wszystkich klas. W trakcie części artystycznej mali artyści przybliżali nam treści niepodległościowe, przeplatane pieśniami patriotycznymi oraz wierszami dla Niepodległej. Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor wręczył przedstawicielom poszczególnych klas do kącików patriotycznych książki oraz Dekalog Młodego Polaka, którego treść zamieszczamy poniżej.

205px-Godło_PRL

„… Jam jest Polska, Ojczyzna Twoja,

ziemia Ojców,  z której wyrosłeś…”

1. Nie będziesz się wstydził Ojczyzny swojej.
  2. Będziesz szanował historię Polski, jej tradycję i wszystkie symbole narodowe.
  3. Będziesz pamiętał o tych, którzy walczyli za wolność Polski, Ojczyzny Twojej.
  4. Będziesz kochał rodziców swoich, starał się być dobrym człowiekiem, który szanuje bliźnich, pomaga słabszym.
  5. Będziesz szanował język narodowy, używał poprawnej polszczyzny.
  6. Pamiętaj, że Ojczyzna to nasz dom, że Ojczyzna to my.
  7. Zawsze i wszędzie bądź patriotą , dbaj o dobre imię Polski aż do przelewu krwi.
  8. Pracuj uczciwie, bądź dobrym uczniem, szanuj nauczycieli i kolegów w szkole.
  9. Dbaj o swoja Ojczyznę, podziwiaj jej piękno i dorobek narodowy.
  10. Pamiętaj, że Radymno to Twoja mała Ojczyzna.

Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości w Szkole Podstawowej w Radymnie odbyło się kilka ważnych przedsięwzięć, służących kształtowaniu postaw patriotycznych wśród uczniów. Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”, w piątek o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała  hymn w łączności 24 tys. innych szkół. Zorganizowano akcję sto dobrych uczynków dla Niepodległej. Uczniowie zapisywali swoje dobre czyny na serduszkach narodowych i umieszczali je na tablicy okolicznościowej. Odbył się konkurs piosenki polskiej oraz konkurs pięknego czytania fragmentów tekstów z Antologii Niepodległości rekomendowanej przez prezydenta Polski. Szkoła został udekorowana kotylionami i okolicznościowymi gazetkami.

Część artystyczna została przygotowana przez p. Joannę Maziarz oraz p. Małgorzatę Hamacher przy współpracy z nauczycielem biblioteki i pedagogiem szkolnym. Nagrody do kącików patriotycznych ufundował Bank Spółdzielczy w Radymnie.