MAJOWE ŚWIĘTA

utworzone przez | maj 10, 2019 | Aktualności

30 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Aby upamiętnić te ważne wydarzenia z historii Polski, uczniowie z kl. I-III  pod opieką swoich nauczycieli,  przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny. Miał on na celu uwrażliwić uczniów na poszanowanie naszych symboli narodowych. Wszyscy chcieli oddać hołd naszym barwom ojczystym, dlatego przybyli odświętnie ubrani, każdy miał chorągiewkę lub kotylion w barwach narodowych.

Występy uczniów poprzedziło wspólne, uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. W czasie akademii zaakcentowane zostało ŚWIĘTO FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ obchodzone 2 maja. Uczniowie kl. II zaśpiewali piosenkę „Polska Flaga”, której tekst opisywał i wyjaśniał znaczenie naszej flagi. Z kolei uczniowie klasy III zaprezentowali  historyczne okoliczności uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA. Zgromadzeni wysłuchali najbardziej kojarzącej się z tym świętem pieśni „ Witaj majowa jutrzenko”. W podniosłej atmosferze „ król Stanisław August Poniatowski” w stroju z epoki zaprzysiągł Konstytucję 3 Maja wprowadzając zebranych w podniosły nastrój tamtych chwil majowych 1791 r. Na zakończenie klasy I pięknie zaśpiewały piosenkę „ Jestem Polką i Polakiem”.

Po części artystycznej głos zabrał pan dyrektor P. Kalisz, który zwrócił się do dzieci  z apelem, aby zawsze wyrażali się z szacunkiem o symbolach narodowych i oddawali hołd  tych, którzy walczyli o to, że możemy żyć teraz w wolnej Polsce.  Pan dyrektor zachęcił również uczniów, by wspólnie ze swoimi rodzinami wzięli udział w uroczystościach organizowanych na terenie miasta.