Dzieci spędzają więcej czasu w domu niż w szkole, dlatego czas wolny także powinien stać się doskonałą okazją do nauki. Dzieci uczą się zawsze i wszędzie.

Od urodzenia, aż do ukończenia 18 lat twoje dziecko spędza ponad 85% swojego czasu poza szkołą – głównie w domu. To jego najważniejsza uczelnia!

Sprawdź, czy twój dom jest przyjazny nauce ? /przy każdym punkcie postaw zgodnie ze stanem rzeczywistym Tak lub Nie, sprawdź wynik/

1. Mam specjalne miejsca na wystawę prac mojego dziecka.
2. Mamy zwyczaj wspólnie przygotowywać posiłki.
3. Czasami urządzamy „obiad z książką” / kiedy dzieci mogą czytać przy stole/.
4. Jemy wspólne posiłki co najmniej trzy razy w tygodniu / to wspaniała okazja do rozmowy/.
5. Dzieci pomagają mi rozpakowywać zakupy.
6. Wspólnie z całą rodziną bawimy się w gry, które wykorzystują podstawy matematyki / np. Monopol, uczy liczenia, dzielenia, myślenia strategicznego/.
7. Ograniczamy czas, który dzieci spędzają przed telewizorem / uczniowie, którzy osiągają najlepsze wyniki w szkole, spędzają przed telewizorem nie więcej niż 10 godzin tygodniowo/.
8. Mamy stałą porę wspólnego czytania / 30 minut dziennie/.
9. Zachęcam dzieci do pisania listów.
10. Mamy stałą porę nocnego odpoczynku.
11. W pokoju mojego dziecka znajduje się co najmniej jedna mapa.
12. Moje dziecko ma wyznaczone prace domowe.
13. Przy każdej okazji staram się połączyć obowiązki domowe z nauką.

Oto wyniki:

Powyżej 10 odpowiedzi Tak – doskonale. Bardzo się starasz, żeby nauka była stale obecna w twoim domu.

Od 6 do 9 odpowiedzi Tak – dobrze. Skutecznie zachęcasz swoje dziecko do nauki.

Jeśli tylko dwa lub trzy razy odpowiedziałeś twierdząco, Spróbuj wykorzystać pomysły wymienione wyżej lub opracuj własne