16 628 10 66 sp_radymno@pro.onet.pl

Kształtuj u swego dziecka dobre samopoczucie.

Oto 8 zasad właściwego postępowania:

1.        Udzielaj dziecku dużo pochwał.

Zwracaj uwagę na osiągnięcia dziecka, nawet bardzo drobne i często je chwal. Jeśli podkreślasz pozytywne strony zachowania dziecka, będzie ono zachowywać się tak, jak będziesz sobie tego życzyć. Twoje pochwały pomogą Twemu dziecku mieć dobre samopoczucie. 

2.        Chwal wysiłek, a nie wynik. 

Uświadamiaj swemu dziecku, że nie zawsze musi zwyciężać. Porażka może być sama w sobie nobilitująca, jeśli dało z siebie wszystko. 

3.         Pomóż swemu dziecku stawiać sobie realne cele.

Jeśli samo dziecko lub rodzice oczekują od niego zbyt wiele, porażka staje się miażdżącym ciosem. 

4.        Nie porównuj wyników Twego dziecka z innymi.

Wiele dzieci, w porównaniu z Twoim, ma lepsze ale i gorsze wyniki w nauce, sporcie, są bardziej ale i mniej uzdolnione. Przekonaj swoje dziecko, że jego wysiłki i starania są przedmiotem Twojej dumy. 

5.         Gdy korygujesz postępowanie dziecka, krytykuj jego działanie a   dziecko. 

Bezmyślny komentarz może być destrukcyjny dla dziecka, które zawsze traktuje słowa dorosłych jako przepis, prawo. Rodzice powinni starannie dobierać słowa, gdy oceniają (korygują) postępowanie dziecka. 

6.         Panuj nad swoją złością.

Najlepszym konstruktywnym sposobem dzielenia się z innymi ludźmi w pewnych sytuacjach swymi nieprzyjemnymi uczuciami i emocjami jest informowanie ich o tym. Dziecko nie czuje wtedy, że jest atakowane lub też, że jest z gruntu złe. 

7.        Powierz swemu dziecku konkretne działania. 

Dzieci, które mają w domu wyznaczone konkretne zadania i obowiązki wiedzą, że robią coś ważnego, aby Ci pomóc. Uczą się w ten sposób czuć przydatnymi i ważnymi członkami rodziny. Dobre wykonywanie tych zadań wytwarza również poczucie sensu osiągnięć. 

8.        Okaż swemu dziecku, że je kochasz. 

Przytulaj, całuj swoje dziecko, mów mu, że je kochasz. Pozwoli mu to dobrze myśleć o sobie. Dziecko nigdy nie jest za duże czy za małe, aby mu mówić, że jest największą wartością dla rodziców.