CYKL WYKŁADÓW Z POKAZAMI w PWST-E w JAROSŁAWIU

utworzone przez | cze 14, 2019 | Aktualności

W dniu 10 czerwca 2019 r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Radymnie wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników naukowych Instytutu Inżynierii Technicznej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu.

Cykl wykładów z pokazami nt. „Dlaczego warto uczyć się nauk ścisłych i technicznych” odbywał się w Auli czerwonej w budynku Biblioteki PWSTE w Jarosławiu. W ciekawy i przystępny dla uczniów sposób omówiono znaczenie nauk ścisłych w życiu człowieka. W programie znalazły się wystąpienia na następujące tematy:

1. Dlaczego warto uczyć się matematyki?
  2. Zawód programista.
  3. Chemia wokół nas.
  4. Zieleń w przestrzeni miejskiej.
  5. Fizyka nie musi być trudna. Pokazy z ciekłym azotem.
  6. Matematyka w sporcie.
  7. Zastosowanie kamery termowizyjnej.

Wykład z matematyki dostarczył informacji o praktycznym wykorzystaniu matematyki, np. podczas robienia zakupów, malowania mieszkania.

Uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach, w których wykorzystano ciekły azot. Zapoznali się z zasadami przechowywania ciekłego azotu w pojemnikach Dewara oraz bezpiecznego posługiwania się tym gazem. Zachowanie szczególnej ostrożności jest konieczne ze względu na bardzo niską temperaturę ciekłego azotu, która wynosi: –196oC.

Uczniowie badali własności różnych ciał w powietrzu i po zanurzeniu w ciekłym azocie.

Przekonali się, że substancje takie jak herbata czy sok z czerwonej kapusty można wykorzystać jako wskaźniki do określania odczynu różnych substancji. Mieli możliwość poznania zawodu programisty. Interaktywny wykład nt. zieleni miejskiej wywołał duże zaangażowanie uczestników. Z wykładu „Matematyka w sporcie” uczniowie dowiedzieli się o roli wiedzy matematycznej w skuteczności zdobywania goli w meczach piłki nożnej. Obserwowali też otoczenie za pomocą kamery termowizyjnej.

Organizacja i opieka podczas wyjazdu: mgr Renata Pawlik, mgr Edyta Sowa.