16 628 10 66 sp_radymno@pro.onet.pl

Wyjazd na POKAZY Z FIZYKI

utworzone przez | Cze 14, 2019 | Aktualności

W dniu 21 maja 2019 r. grupa 47 uczniów Szkoły Podstawowej w Radymnie pod opieką: p. R. Pawlik, p. A. Radziejowskiej i p. E. Sowy wzięła udział w „Pokazach z fizyki” na Politechnice Rzeszowskiej.

            Podczas pokazów zaprezentowane zostały atrakcyjne, zapierające dech w piersiach demonstracje wybranych praw i zjawisk fizycznych. Tym razem uczestnicy poznali tajniki takich dziedzin jak: mechanika, drgania i fale, zjawiska atmosferyczne i fizyka zabawek. Pokazy zrealizowane były przez pracowników Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakładu Optyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej.

 Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy, w których przedstawiono zachowanie brył fizycznych w różnych sytuacjach i pod działaniem różnych sił, w tym sił bezwładności. Były też grające rury wypełnione rozgrzanym powietrzem oraz wyładowania elektryczne w rozrzedzonych gazach. Uczestnicy mogli obserwować mechanizm wyładowań atmosferycznych podczas burzy. Poznali też sposoby uchronienia się od porażenia piorunem. Uczestnicy obserwowali powstawanie fal mechanicznych podłużnych i poprzecznych w ciałach stałych oraz w gazach. Poznali zasady działania różnych zabawek, np. dzięcioła na palu, czy kalejdoskopu.

W przystępny sposób, z dużą dozą humoru pracownicy naukowi przedstawili i wyjaśnili zjawiska, z którymi stykamy się na co dzień.