Konkurs pięknego czytania Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

utworzone przez | paź 21, 2019 | Aktualności

W dniu 16 października 2019 r., w budynku szkoły Podstawowej przy ulicy Lwowskiej odbyło się święto  głośnego czytania. Wzięli w nim udział uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej. Uczestnicy rywalizowali o zaszczytny tytuł Mistrza Pięknego Czytania.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.

„– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu
z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia
w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”

napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Głównym celem konkursu było zaznaczenie udziału naszej szkoły w corocznym Narodowym Czytaniu, jak również kształcenie umiejętności pięknego czytania, wzbudzanie zainteresowania książką oraz uwrażliwianie na piękno literatury.

Konkurs pięknie wpisał się również w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Uczestnikom konkursu pięknego czytania kibicowali koledzy i koleżanki. W jury zasiedli nauczyciele: p. Urszula Tereszko, p. Anna Huk i p. Katarzyna Gałęza.

Każdy uczestnik prezentował swoje umiejętności czytając fragmenty nowel Bolesława Prusa „Katarynka” i Marii Konopnickiej „Dym”.

W konkursie wzięło udział 24 uczniów

Oto tegoroczni Mistrzowie Pięknego Czytania:

Nikola Dziaduś – uczennica klasy IV a

Emilia Kania – uczennica klasy V b

Weronika Tworzydło – uczennica klasy VI b

Julia Suder – uczennica klasy VII b

Gratulujemy!

Jury przyznało również trzy wyróżnienia: dla Katarzyny Gduli z klasy IV a, Amelii Piechoty z klasy V b, Magdaleny Chmiel z klasy VI c oraz Natalii Segiń z klasy VII c.

Organizatorkami konkursu były: M. Czerniecka, nauczyciel – bibliotekarz

oraz K. Gałęza – pedagog szkolny